Rabaty na glebach kwaśnych

 

Początek

Zakładając ogród/rabaty, aby uzyskać satysfakcjonujące nas rezultaty konieczne jest poznanie jaką glebą dysponujemy. D o sprawdzenia jej struktury czy parametrów zaliczamy określenie m.in. odczynu/pH podłoża.

Możemy wyróżnić podłoża: silnie kwaśne, pH < 4,5; kwaśne, pH 4,6 – 5,5; lekko kwaśne pH 5,6 – 6,5; obojętne, pH 6,6 – 7,2, zasadowe, pH > 7,2.

Większość roślin ozdobnych najlepiej rośnie w glebach o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego. Są jednak i takie, które wymagają podłoża kwaśnego.

Najbardziej efektownymi na kwaśne ziemie są rośliny wrzosowate. Wrzosowate należą do rzędu Ericales (wrzosowców), który jest reprezentowany przez 4 rodziny. Spośród nich największe znaczenie oraz najpiękniejsze walory ozdobne mają właśnie przedstawiciele licznej rodziny Ericaceae (wrzosowatych) oraz mniej znanej Empetraceae (bażynowatych). Pośród wrzosowatych jest ok 4 tys. (!) gatunków krzewinek, krzewów, czy drzewek. Najbardziej rozpowszechnione w naszych ogródkach wrzosy, wrzośce, rododendrony, wyróżniają się całą paletą barw kwiatów, wielkością , kształtem, terminem kwitnienia i wyglądem liści.

Rośliny wrzosowate są jedną z najpiękniejszych grup roślin ogrodowych, zarówno pod względem ozdobnych z owoców, kwiatów oraz w roślinach o jadalnych owocach. Można poszukać gatunków najbardziej nam odpowiadających, np.:

  1. O barwnych liściach:

– wrzos pospolity (Calluna vulgaris) o liściach srebrzystych ‘Silver Knight’ lub żółtych ‘Boskoop’, ’Con Brio’,

– modrzewnica pospolita (Andromeda polifonia) o liściach z niebieskoszarym nalotem ’Compacta’, ‘Blue Ice’,

– wrzosiec krwisty (Erica carnea) ’Golden Starlet’ o listkach jasno żółtych,

– pieris japoński (Pieris japonica) o liściach biało obrzeżonych ‘Little Heath’,

– różanecznik (Rhododendron) ‘Goldflimmer’ o pstrych liściach.

  1. O ozdobnych owocach:

– gollteria pełzająca (Gaultheria procumbens) owoce duże, czerwone, błyszczące.

  1. O barwnych młodych przyrostach:

– pieris japoński (Pieris japonica) o przyrostach różowych ’Little Heath’ lub brązowo czerwonych ’Mountain Fire’.

  1. O jadalnych owocach – borówka wysoka, borówka brusznica, żurawina błotna.

Wśród wrzosowatych można wybierać jeszcze pośród azalii wielkokwiatowych i japońskich. Pięknie się prezentują także kalmie wąskolistne (K. angustifolia) i kalmie szerokolistne (K.latifolia) o urokliwych dzwonkowatych kwiatach. Z mniej znanych roślin, nadających się na gleby kwaśne warta uwagi jest niska krzewinka o beczułkowatym kształcie kwiatów, dabecja kantabryjskia (Daboecia cantabrica).

Wrzosowate podobnie jak inne rośliny wymagają pielęgnacji i odpowiednich warunków uprawy. Rośliny tej grupy najlepiej sadzić w miejscach osłoniętych, zacisznych. Niskie krzewinki lubią stanowiska słoneczne, wyższe krzewy o zimozielonych liściach wolą półcień. Nawozimy je tylko wiosną ponieważ nie mają dużych wymagań. Zadbać za to należy o stałą wilgotność podłoża, ponieważ rośliny mają płytki system korzeniowy. Nie zraszamy liści ,aby nie narazić ich na choroby grzybowe. Przycinając corocznie wrzosy i wrzośce staną się gęste i szybko się rozkrzewią. Na zimę warto je okryć stroiszem.

Doskonale pomiędzy roślinami wrzosowatymi sprawdzi się skimia japońska (Skimmia japonica). Jest to niski zwarty, krzew o zimozielonych błyszczących liściach. Ozdobny zarówno z pąków kwiatowych, które zimą stają się intensywnie purpurowe jak i białych kwiatów ukazujących się w marcu/kwietniu. Skimia wymaga ciepłych ale osłoniętych od palącego słońca miejsc. Ostre światło może powodować poparzenia i/lub żółknięcie liści. Najlepiej rośnie w lekkim półcieniu. Zbyt mało światła powoduje słabe kwitnienie. Roślina źle znosi susze. Trzeba ją podlewać zwłaszcza po posadzeniu.

Żarnowce, szczodrzeńce, janowce to kolejne propozycje roślin kwaśnolubnych. Ich wielobarwne odmiany ogrodowe pozwolą stworzyć rabaty pełne wigoru. Zakwitają w kolorach żółtym, różowym, czerwonym, białym, a także dwukolorowo. Można wybrać zarówno krzewy płożące jak i szczepione na pniu. Są łatwe w uprawie, odporne na suszę, choroby i szkodniki.

Alternatywą dla roślin wrzosowatych mogą być nasadzenia z hortensji. Gleby kwaśne to wymarzone podłoże wszystkich hortensji a zwłaszcza dla hortensji ogrodowej. Piękne, duże kwiatostany są prawdziwą ozdobą rabat. Zarówno hortensje bukietowe, drzewiaste, pnące, dębolistne, piłkowane czy ogrodowe wymagają oprócz odpowiedniego pH, ziemi żyznej, często nawożonej. Nie możemy w przypadku tych roślin zapomnieć o częstym podlewaniu, tak aby podłoże było stale wilgotne. Z wyjątkiem hortensji ogrodowej, która wymaga stanowiska półcienistego , sadzimy je w miejscach słonecznych. To bardzo wdzięczne, łatwe w uprawie rośliny. Zasuszone kwiaty hortensji, są dodatkową dekoracją zimowego ogrodu.

Nieco bardziej wymagającą rośliną ze wzgl. na przemarzanie pąków, ale wyjątkowo pięknie kwitnącą, jest magnolia (Magnolia). W zależności od odmiany może występować w formie drzewa lub krzewu. Poszczególne odmiany magnolii różnią się nie tylko wzrostem ale także kolorem kwiatów i porą kwitnienia. Kwiaty najczęściej przybierają odcienie różu, ale także występują odmiany o kwiatach białych, kremowych, żółtych. Ukazują się w marcu/kwietniu. Są także odmiany o późnym terminie kwitnienia maj/czerwiec (np. Magnolia sieboldii, czy Magnolia liliflora ‚Nigra’). Zdarza się, że magnolie zakwitają powtórnie pod koniec lata. W niewielkich ogródkach lepiej posadzić karłowe odmiany magnolii o 2,5 m wysokości. Można tutaj wybierać spośród odmian Magnolia stellata oraz Magnolia liliflora.

Decydując się na posadzenie magnolii najbezpieczniej będzie wybierać wśród odmian o zwiększonej mrozoodporności np. magnolia japońska, magnolia ‚George Henry Kern’, ‚Ricki’, ‚Amabilis’, ‚Rosea’, czy ‚Yellow River’. Wymagają stanowisk , zacisznych, osłoniętych. W pierwszym latach koniecznie należy zabezpieczać roślinę na czas zimy, usypując kopczyki. Chronimy zarówno bryłę korzeniową jak i dolną część pędu. W rejonach gdzie temperatury są bardzo niskie kopczykowanie bezpieczniej jest wykonywać nawet u starszych roślin. Młode egzemplarze powinny być owinięte agrowłókniną, bądź matą słomianą. Tak opatulone rośliny uchronimy przed przemarznięciem.

Zatem jeżeli mamy kwaśną glebę to nie ma obaw, że wybór roślin jest skąpy! Jak widać jest w czym wybierać. Wśród gatunków znajduje się olbrzymia ilość odmian, dzięki którym można stworzyć wręcz bajkowy ogród  :)

 

Dodaj komentarz